jedro
 

Neporušne metode preizkušanja

Roncsolásmentes anyagvizsgálatok-Neporušne metode preizkušanja
Neporušne metode preizkušanja uporabljamo za odkrivanje napak in drugih nehomogenosti,ki lahko poslabšajo kakovost in uporabnost izdelkov ter sestavnih delov. Neporušno preizkušanje je nepogrešljivo povsod tam, kjer izbrana metoda preizkušanja ne sme vplivati na funkcionalnost izdelka ali sestavnega dela konstrukcije (npr. v letalstvu, jedrskih elektrarnah, kemijski industriji in industriji prometnih sredstev, v gradbeništvu, po postopku varjenja, kontrole cevovodov, ipd.). Najpomembnejše metode so: vizualna, penetrantska, magnetna, radiografska, ultrazvočna.

Najstarejša neporušna metoda preizkušanja je vizualno preverjanje površinskih napak. Vizualno kontrolo je možno izvajati v vseh fazah proizvodnje, kakor tudi med rednim vzdrževanjem strojev in naprav.

Pri penetrantskem preizkušanja uporabljamo penetrant, čistilec in razvijalec, običajno v obliki razpršila. Penetrant nanesemo na očiščeno preiskovalno površino, kjer zaradi dobre omočljivosti in kapilarnosti pronica v napako. Po določenem času, ki je odvisen od uporabljenega penetranta, površino očistimo odvečnega penetranta in nanesemo suhi ali mokri razvijalec. Preizkušanje s penetranti je primerno za odkrivanje površinskih napak, kot so razpoke, poroznost in zajede, ne glede na vrsto materiala in mesto preizkušanja.

Preizkušanje z rentgenskimi žarki se lahko uporablja za merjenje debeline pločevine ali trakov, predvsem pa za kontrolo ulitkov in zvarov pri odkrivanje notranjih napak (pore, razpoke, vključki, nespojena mesta, robne zareze). Rentgenski žarki so elektromagnetno valovanje kratkih valovnih dolžin. Prodirajo skozi preizkušanec in se bolj ali manj, odvisno od lege napake glede na smer obsevanja in od absorbcijskega koeficienta materiala absorbirajo. Po prehodu žarkov skozi preizkušanec, merimo njihovo intenzivnost sevanja.

Ultrazvočne preiskave nam omogočajo odkrivanje notranjih napak in nehomogenosti, kot so poroznost, plinski mehurčki, dvoplastnost, notranje razpoke ipd. Metoda se uporablja pri redni ali občasni serijski kontroli zvarov, ulitkov, sestavnih delov in izdelkov različnih oblik ter velikosti.